Poradnik

Namierzanie osób starszych

Każdy, kto kiedykolwiek sprawował opiekę nad osobą starszą, wie jak trudne to zadanie. Pochłania to wiele czasu, uwagi i poświęceń. Często zdarza się, że mimo dobrej opieki, osoby starsze wychodzą same z domu i nikogo nie informują o swoim położeniu. Wtedy my się martwimy, a te osoby są w dużym niebezpieczeństwie. Istnieje jednak sposób na to, aby być w ciągłym kontakcie ze starszą sobą. Wystarczy zainstalować aplikacje lokalizacyjną. 

W jaki sposób działają aplikacje lokalizacyjne 

Wystarczy zainstalować taką aplikację na swoim telefonie oraz telefonie osoby, którą się opiekujemy. Nie zapomnijmy jednak o rozmowie z tą osobą i uprzedzeniu, że to robimy. Warto wytłumaczyć, że nie chodzi o naruszenie prywatności, jedynie o jej bezpieczeństwo. Nie róbmy nic wbrew woli swoich najbliższych. Po zainstalowaniu aplikacji włączamy lokalizowanie i już. Nasza głowa jest dużo bardziej spokojna. Aplikacje takie działają na zasadzie GPS. Pamiętajmy, aby Interent był cały czas włączony na telefonie osoby starszej. Nie będzie nas to wiele kosztowało. Nawet osoby z telefonem na kartę mogą mieć duży limit Internetu za gorszę. Pamiętajmy także aby poprosić osobę starszą, o to aby cały czas miała telefon przy sobie. Dzięki temu będziemy wiedzieli gdzie się znajduje. 

Dodatkowe opcje aplikacji lokalizujących 

Wiele aplikacji ma także dodatkowe opcje, które pozwalają nie tylko na lokalizowanie położenia. Możemy ustawić także wybrane obszary, które są bezpieczne. Po przekroczeniu przez daną osobę takiego obszaru otrzymamy powiadomienie. Inną opcją jest "wirtualne odprowadzanie do domu". Tutaj jednak potrzebne jest minimum umiejętności obsługi takiej aplikacji. Działa to w ten sposób, że osoba przez nas obserwowana prosi nas o patrzenie na jej lokalizację. Gdyby coś się stało podczas powrotu do domu, może włączyć alarm, który jest przenikliwym dźwiękiem. My także otrzymamy wtedy powiadomienie. 

Jakie aplikacje wybrać? 

Na system iOS polecamy aplikację "Znajdź moich znajomych", na Android idealny będzie "Life360".